image image image
RODO   |   Kontakt
Mapa Gminy Projekty realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego Projekty realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Projekty realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Lowe Lipce Zdrowy uczeń Podróże z klasą Program Powszechnej Nauki Pływania - Umiem Pływać Projekty dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Projekty realizowane w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego Gmina Lipce Reymontowskie uczestnikiem akcji Przejrzysta Polska Facebook Kanał YouTube Lipce Reymontowskie Powiadomienia SMS dla mieszkańców https://mikroporady.pl/pytania-do-eksperta Partnerem jest Województwo Łódzkie Planowane wyłączenia PGE
Informacje bieżące
Gmina Lipce Reymontowskie
Rada Gminy
Urząd Gminy
Jednostki organizacyjne
Organizacje i Stowarzyszenia
Atrakcje Turystyczne
Informator Gminny
Rozmaitości


Aktualności
11.09.2024 Z kart historii

Z kart historii

10 września 1939 r. na terenie naszej gminy i parafii zdarzyła się piękna, a zarazem straszna niedziela. Piękna, bo niezwykle słoneczna, a straszna przez wydarzenia, które na zawsze wpisały się w historię tej ziemi.

1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa. Również wokół spokojnych Lipiec słychać było wystrzały, 9 września bowiem na polach między Jeżowem a Słupią rozgorzała walka, samoloty i ciągnące zewsząd wojska napawały strachem. Jednak nikt nie był w stanie przewidzieć i wyobrazić sobie konsekwencji najprawdopodobniej jednego wystrzału skierowanego do przelatującego samolotu. Być może to jakiś zabłąkany żołnierz, a może strzału wcale nie było. Jednak tego aktu okrucieństwa na cywilnej ludności nikt nie jest w stanie zrozumieć, trudno go sobie wyobrazić, pozostaje więc pamięć o tych, którzy tej niedzieli 85 lat temu zostali rozstrzelani, spaleni, pozbawieni rodziny, domu i na zawsze utracili poczucie bezpieczeństwa.

Na listach IPN-u jest ponad 140 nazwisk, ale w Mszadli, Siciskach, Teresinie, Mikułach, Dąbrowie Mszadelskiej przebywali również uciekinierzy z Łodzi, Warszawy, którzy tu szukali schronienia przed wojną, a znaleźli śmierć i bezimienny grób. W niektórych domach spotykała się zatrwożona wojną rodzina odwiedzająca bliskich.

Za poległych 10 września br. odprawiona została w naszym kościele parafialnym msza święta celebrowana przez proboszcza ks. kanonika Janusza Zabłockiego. Uczestniczyli w niej Wójt Gminy Marek Sałek, Przewodnicząca Rady Gminy Marta Czajka, Sekretarz Gminy Jolanta Bartosik, Dyrektor GOKSiR Edyta Pintara, Dyrektor Szkoły Podstawowej Im. Wł.St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich Ewelina Barańczyk, nauczyciele, uczniowie szkoły podstawowej, poczty sztandarowe ze: szkoły podstawowej w Lipcach Reymontowskich, OSP Lipiec Reymontowskich, OSP Drzewiec, przedstawiciele Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta oraz rodziny poległych.

Świadkowie i rodziny pomordowanych, a także rodziny walczących i poległych zebrały krótką, wobec tego dramatu listę, którą Wójt Gminy z Przewodniczącą Rady Gminy odczytali na tej uroczystej Mszy Św. Po mszy delegacja gminy i poczty sztandarowe udały się na miejsca zbrodni tj. do Dąbrowy Mszadelskiej i Teresina, gdzie złożono wiązanki i zapalono znicze.

Przygotowaniem uroczystości zajęła się Pani Danuta Łaska nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich oraz uczniowie klasy V, VIa i VIb. Oprawę muzyczną zapewnił organista Pan Rafał Hac oraz Pan Tomasz Karwalski, który fanfarami i „Ciszą” nadał wydarzeniu niezwykle podniosłego charakteru.


LIPCE 1350

LIPCE 1351

LIPCE 1352

LIPCE 1353

LIPCE 1354

LIPCE 1355

LIPCE 1356

LIPCE 1357

LIPCE 1358

LIPCE 1359

LIPCE 1360

LIPCE 1361

LIPCE 1362

LIPCE 1363

LIPCE 1364

LIPCE 1365
 

<< Powrót


Gmina Lipce Reymontowskie. Strona używa plików cookies w celach statystycznych.
Licznik wyświetleń strony: 13911547. Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 12:09