image image image
RODO   |   Kontakt
Mapa Gminy Projekty realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego Projekty realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Projekty realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Lowe Lipce Zdrowy uczeń Program Powszechnej Nauki Pływania - Umiem Pływać Projekty dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Projekty realizowane w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego Gmina Lipce Reymontowskie uczestnikiem akcji Przejrzysta Polska Facebook Kanał YouTube Lipce Reymontowskie Powiadomienia SMS dla mieszkańców https://mikroporady.pl/pytania-do-eksperta Partnerem jest Województwo Łódzkie Planowane wyłączenia PGE
Informacje bieżące
Gmina Lipce Reymontowskie
Rada Gminy
Urząd Gminy
Jednostki organizacyjne
Organizacje i Stowarzyszenia
Atrakcje Turystyczne
Informator Gminny
Rozmaitości


Historia OSP Wólka Krosnowska

Wieś Wólka Krosnowska była wsią prywatną dlatego pierwsze zapiski o Wólce Krosnowskiej pochodzą z 1827 r. We wsi znajdowało się 13 domów i zamieszkiwało ją 96 osób a już w 1864 roku na Wólce Krosnowskiej było 35 gospodarstw, a z zapisów 1928 roku 8 gospodarstw poniżej 10 mórg. W okresie międzywojennym istniała szkoła w Wólce Krosnowskiej , w wyniku komasacji szkół rozpoczęta na przełomie 1926/1927 roku i trwająca do roku 1931/32 szkoła w Wólce Krosnowskiej została skomasowana ze szkołą w Mszadli w roku 1933, w sieci szkoły 3 klasowej było 114 dzieci. W latach 1935-1948/49 mieszkańcy wsi Wólki Krosnowskiej podjęli starania by na terenie wsi została wybudowana szkoła. Na zebraniu wiejskim 31 grudnia 1948 roku przekazali na budowę szkoły wspólną działkę ziemi o powierzchni 2 hektary w w Wólce Krosnowskiej oraz 100 metrów zlasowanego wapna, kamień i gotówkę. Powołano komitet budowy. W skład komitetu weszli mieszkańcy Wólki Krosnowskiej, Wólki Podlesie, Wólki Nadzdroje, Podłecza i Zagórza. W 1943 roku ludność Wólki Krosnowskiej wynosiła 175 osób a Wólki Podlesie 76. W 1954 r gminę w Słupi podzielono na gromady w Słupi, Lipcach, Winnej Górze do której należała nasza wieś. Przewodniczącym gromadzkiej rady został wybrany mieszkaniec Wólki Krosnowskiej Władysław Malesa. W 1955 roku władze powiatowe nakazały przekazać zgromadzone materiały przez mieszkańców na budowę szkoły w Wólce Krosnowskiej do Mszadli. Mieszkańcy wsi Wólka Krosnowska, Wólka Podlesie i Wólka Nadzdroje podjęli decyzję, ażeby nie przekazywać tych materiałów. Powołano pomimo trudności w 1956 OSP i zaczęto budowę strażnicy w czynie społecznym. Były organizowane zabawy taneczne i loterie a dochód przeznaczano na budowę strażnicy, którą oddano do użytku w 1958 roku.

Jak na ten okres był to budynek wystarczający. W 1959 r zlikwidowano gromadzką radę i włączono nas do gminy Słupia. Należeliśmy do parafii w Lipcach. Komunikacja była dogodniejsza do Lipiec niż do Słupi, tak, że po staraniach nasze wsie Wólka Krosnowska, Wólka Podlesie zostały przyłączone do gminy w Lipcach. W 1972 roku z chwilą przyłączenia tych miejscowości szeregi naszej OSP opuścili mieszkańcy wsi Wólka Nadzdroje.. Nasi członkowie organizowali czyny społeczne, takie jak elektryfikacja wsi, poprawa stanu dróg. Czynnie włączyli się do budowy wodociągu. W roku 1985 podjęto decyzję o modernizacji i rozbudowie strażnicy, którą oddano do użytku w 1990 roku. Powyższe działania były możliwe dzięki pomocy doradczej i moralnej Naczelnika Gminy a obecnie Wójta Gminy Jerzego Kabata przy wsparciu środków z urzędu Wojewódzkiego w Skierniewicach i inspektoratu PZU w Łowiczu. 

Na dzień dzisiejszy jesteśmy właścicielami działki, którą wykupiliśmy z własnych środków w 19.... roku oraz samochodu pożarniczego Star 26.

Na zakończenie należy przypomnieć członków Zarządu. 

Funkcję prezesa pełnili: 
Barańczyk Józef, Malesa Władysław, Barańczyk Czesław, Matyszewski Konstanty, Barańczyk Czesław

Naczelnicy:
Matyszewski Konstanty, Czerwiński Stanisław, Michalski Tadeusz

Sekretarz:
Czerwiński Stanisław, Józef Snopek, Czerwiński Mirosław, Zdzisław Jędzrejczak

Gospodarz: 
Stanisław Czerwiński, Antoni Czerwiński, Stanisław Szymański, Jan Różycki

Skarbnik:
Stanisław Malesa, Eugeniusz Lelewski, Jan Różycki, Eugeniusz Lelewski, Józef Snopek

Dziękujemy mieszkańcom wsi Wólka Krosnowska i Wólka Podlesie za ufundowanie sztandaru dla Jednostki OSP oraz księżom naszej parafii za modlitwę i błogosławieństwo, Sponsorom: Zarządowi BSZŁ w Łowiczu, dyrektorowi Oddziału BSZŁo/w Lipcach, Prezesowi OSM w Skierniewicach, właścicielowi sklepów Andrzejowi Domizie.

<< powrót do strony głównej OSP
 


Gmina Lipce Reymontowskie. Strona używa plików cookies w celach statystycznych.
Licznik wyświetleń strony: 3114878. Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 13:42